دستبند طلا

برای قرن‌های متمادی، زنان برای کشاندن نگاه‌های تحسین‌آمیز به زیبایی دست‌های‌شان از انواع دستبند استفاده می‌کردند. مثل همه اعصار و قرن‌های دیگر، باز هم ثروتمندان دستبند‌های‌شان را از طلا و سنگ‌های قیمتی می‌ساختند و علاوه بر جذب زیبایی بیشتر، فخر موقعیت اجتماعی و ثروت‌شان را هم می‌فروختند. استفاده از دستبند‌های طلا یک تیر بود و دو نشان، که به‌سادگی به هدف می‌خورد.

 

اولین دستبند تاریخ

باستان‌شناسان می‌پندارند اولین دستبند ساخته شده به دست بشر، متعلق به چیزی در حدود ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح بوده است. اما در سال ۱۹۹۵ در ترکیه یک دستبند دیگر یافته شد که متعلق به ۷۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح بود. نکته عجیب‌تر اینکه این دستبند، تنها نمونه تولیدی نبوده و حتی به‌احتمال بسیار زیاد اولین دستبند تاریخ هم نبوده است. بنابراین زمان پیدایش اولین دستبند تاریخ، کماکان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.
دستبند‌ها از جنس طلا، نقره، مس، برنز، پلاتین، استیل و انواع سنگ‌ها و مهره‌ها ساخته می‌شوند که محبوب‌ترین نوع دستبند، طبق معمول تمام هزاره‌های قبل، دستبند‌های طلا هستند.

 

مردمان چین باستان به دستبند طلا علاقه ویژه‌ای داشتند. به دلیل این میزان علاقه‌ی آن‌ها به دستبند طلا، آن‌ها را به هندی‌ها که استفاده از دستبند طلا نزد‌شان بسیار رایج است، تشبیه می‌کنند. در ایالات متحده نیز، به خصوص در دهه پنجاه میلادی، زنان دستبند‌های برنجی با روکش طلا استفاده می‌کردند.
خلاصه که در طول اعصار مختلف، زیور‌آلات برای بشر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و هست. اما بد نیست بدانید در تمام این اعصار، از فراعنه دوران کلئوپاترا تا رامسس بزرگ، از ملکه ویکتوریا در عصر ویکتوریا گرفته تا ملکه الیزابت در انگلستان معاصر، حتی از مایکل جکسون تا لیدی گاگا در هزاره جدید آمریکا، همه و همه از دستبند به‌عنوان زیورآلات محبوب‌شان استفاده کرده‌اند. دلیل این میزان علاقه به دستبند احتمالاً به این نکته برمی‌گردد که دستبند‌ها را می‌توان با هر نوع لباسی به دست آویخت و از زیبایی آن بهره برد.

طراحی و ساخت دستبند

امروزه برای طراحی دستبند‌های طلا، کارشناسان و طراحان حرفه‌ای را استخدام می‌کنند تا بنا بر سلیقه عمومی و نیاز بازار، دستبند‌های طلای جدید را طراحی و تولید کنند. جالب اینکه حضور این طراحان خبره و مجرب، این امکان را ایجاد می‌کند که هر فرد، یک دستبند طلا با طرح منحصر به خودش داشته باشد.
روند طراحی و ساخت دستبند طلای انحصاری برای هر فرد، به این صورت است که هر شخص می‌تواند طرح مورد نظرش را به طراح ارائه دهد، اندازه دستبند و مدال را مشخص کند، و در صورت تمایل اعلام کند که مایل است از چه سنگ زینتی‌ای در این دستبند طلا استفاده شود. نهایتا نیز می‌تواند پس از طراحی و ساخت، از دستبند استفاده کند. طرح ارسالی برای طراحان می‌تواند اسم و یا تاریخ (چه به لاتین و چه به فارسی)، نماد ماه تولد، یک نماد اساطیری یا مذهبی، و یا هر طرح و مفهومی که مورد علاقه شخص است، باشد.
هر چه بیشتر می‌گذرد و تنوع دستبند‌های طلا در زرگری‌ها و انواع گالری‌های طلاسازی بیشتر می‌شود، دستبند‌های ظریف‌تر بیشتر و بیشتر محبوب می‌شوند. دستبند‌های طلا را در مدل‌های فنری، النگویی، آویز، با آویز سنگ، با آویز مدال، با پلاک، مدل‌های زنجیری، و حتی به‌صورت پلاک با حکاکی‌های خاص بر روی دستبند‌های چرمی می‌سازند. دستبند‌های طلا را از ترکیب سنگ‌های قیمتی و ارزشمند با طلا هم می‌سازند. به‌عنوان مثال، دستبند طلا با پلاک اسم و مهره‌های اونیکس و یا فیروزه آفریقایی جزء محبوب‌ترین ترکیبات موجود است. هرچند که نمی‌توان از زیبایی منحصربه‌فرد سنگ‌های پرطرفدار عقیق، زمرد، الماس، مروارید، لعل و حتی فیروزه نیشابور هم گذشت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *