گردنبند

تاریخچه استفاده از زیور آلات در دنیا به قرن‌ها قبل باز می‌گردد. گفته می‌شود که حتی انسان‌های ماقبل تاریخ هم با استفاده از مواد طبیعی مثل پر، استخوان، سنگ، صدف و قطعاتی از گیاهان، سعی در ساخت گردنبند می‌کردند. یافته‌ها نشان می‌دهند با‌گذشت زمان و در عصر برنز، جواهرات فلزی رایج شد و زیورآلات فلزی جایگزین زیور آلات پیشا فلزی شدند، تا آنجا که کار به استفاده از طلا کشید و بلاخره، اولین گردنبند‌های طلا در اروپا ساخته شدند.

احتمالاً گردنبند اولین زیور آلات مورد استفاده بشر بوده است. گردنبند‌ها در اغلب مراسم‌های آئینی، مذهبی، جادویی، و مراسم عزاداری و خاکسپاری مورد استفاده قرار می‌گرفتند. اجزاء اصلی تشکیل‌دهنده گردنبند‌ها، یک نوار یا زنجیر است که دور گردن بسته می‌شود و عموما از جنس طلا، نقره و یا پلاتین درست می‌شوند. هر گردنبندی یک مدال، پلاک، طلسم، آویز زینتی، صلیب و یا هر چیز ضمیمه دیگری دارد که به زنجیر وصل می‌شود. مدال‌ها از سنگ، فلز و مواد قیمتی مثل یاقوت، لعل، الماس، زمرد، مروارید و یا هر چیز با‌ارزش دیگری ساخته می‌شدند. در زمانی که اشراف‌زادگان برای نمایش طبقه اجتماعی خود، از استفاده انواع زیور آلات، طلا و جواهرات و سنگ‌های قیمتی دریغ نمی‌کردند، این گردنبند‌های طلایی نشانگر موقعیت و ثروت افراد بوده است.

در اغلب تمدن‌های باستانی، گردنبند‌ها نشانه فخر و موقعیت اجتماعی بودند. به عنوان مثال در بین‌النهرین مهره‌های استوانه‌ای شکل را به نخ می‌کشیدند و به عنوان جواهر استفاده می‌کردند. و یا در بابِل، آویز‌هایی از جنس عقیق، لاجورد و طلا را از یک زنجیر طلا آویخته و به عنوان گردنبند طلا به گردن می‌انداختند. سومریان باستان از طلا، نقره، سنگ لاجورد و عقیق، مهره می‌ساختند و از آن‌ها گردنبند تولید می‌کردند. جالب اینکه در تمام این دوره‌ها و در تمام این تمدن‌ها، ثروتمندان برای نمایش طبقه بالای اجتماعی خود، از گردنبند‌هایی با آویز طلا استفاده می‌کردند.

گردنبند طلا در عصر مدرنیته

امروزه با وجود‌ گذشت قرن‌های متمادی و پیشرفت علوم، فرهنگ، و تکنولوژی، سلیقه عمومی برای استفاده از زیور آلات تغییر محسوسی نکرده و کماکان مردم ترجیح می‌دهند جنس زیور آلات‌شان از طلا باشد. همچنین، مردم کماکان گردنبند را محبوب‌ترین نوع جواهرات قلمداد می‌کنند. مردم گردنبند‌های طلا را در مدل‌ها و سبک‌های مختلف خریداری کرده و به عنوان یک اکسسوری مهم به آن نگاه می‌کنند. حتی این روز‌ها می‌توان از گردنبند طلا به عنوان جذاب‌ترین و با‌ارزش‌ترین هدیه‌ای یاد کرد که یک خانم می‌تواند دریافت کند. علاوه بر آن مردم هنوز بر رسوم قدیمی استوارند و برای عروس‌ها علاوه بر تکه‌های با‌ارزش طلا، یک گردنبند طلا به رسم خوش یمنی هدیه می‌برند. آن‌ها معتقدند با این کار، شان اجتماعی او و حتی خودشان بالا‌تر می‌رود.

تنوع مدل گردنبند‌ها

گردنبند‌ها در مدل‌های مختلفی موجودند. به عنوان مثال می‌توانند زنجیر بدون آویز باشند، می‌توانند گردنبند طوقی باشند (این مدل به صورت آویز نمی‌ماند)، یا حتی گردنبند‌های بلند که خود می‌توانند به صورت تک لایه و یا چند لایه انداخته شوند. گردنبند‌ها می‌توانند سینه ریز‌هایی با طرح‌ها و تراش‌های مختلف داشته باشند. همچنین می‌توانند زنجیر‌هایی در اندازه‌های مختلف باشند که مدالی بر آن آویخته شده باشد. اندازه، بلندی و کلفتی زنجیر طلا بسته به مدل، سایز و سنگینی پلاک و همینطور بسته به مدل یقه لباس، می‌تواند متفاوت باشد.

این روز‌ها زنجیر‌های ظریف و سبک، با پلاک‌های ظریف، بسیار پرطرفدار هستند. مدل‌های زنجیر و پلاک اسم هم از پرطرفدار‌ترین مدل‌ها به شمار می‌روند. اما جالب‌ترین و خاص‌ترین گردنبند‌های طلایی که استفاده می‌شوند، مدل‌هایی هستند که آویز‌شان مفهوم خاصی داشته باشند. برای تهیه چنین گردن‌آویز‌های طلایی باید به یک گالری طلا فروشی مدرن رفته و با توجه به سلیقه خود، طرح مورد نظرتان را سفارش دهید، تا گردنبند طلای منحصر به شما طراحی و ساخته شود.

 

دیدگاه (1)

  1. فائزه ۱۳۹۸-۰۳-۲۵ پاسخ

    بسیار عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *